Fragrance oils for summer
Light, fresh oils that stay pleasant in the heat: citrus, green, aquatic and airy florals. Hot weather makes heavy scents feel louder. Read more
Oils from our fresh & citrus and floral families.
- Lab tested quality
- 100% pure no dilution from our side
- Flat-rate delivery Rs 300
Filter
Scents
Showing 145–168 of 225 scents
Showing kilo prices. Need more than a few kilos?
- Woody
- FreshParfums De Marly
Layton
Malus Domestica (Apple) Accord · Pelargonium Graveolens (Geranium) · Vanilla Planifolia
Rs 1,788
25g · Rs 72/g - WoodyPaco Rabanne
Lady Million Royal
A Bouquet Of White Flowers · Woodsy Notes · Radiant Diffusion
Rs 950
25g · Rs 38/g - Fresh
- Floral
- FloralMaison Francis Kurkdjian
L'homme A la Rose
Pink Pepper · Bulgarian Rose · Cedarwood
Rs 888
25g · Rs 36/g - Fresh
- Floral
- Woody
- Floral
- Fresh
- Floral
- Floral
- SweetMaison Crivelli
HIBISCUS MAHAJAD Oil
Pink Peppercorn · Hibiscus Absolute · Vanilla Absolute
Rs 1,088
25g · Rs 44/g - Fresh
- Amber & spice
- Woody
- Floral
- FloralOriflame
GIORDANI WHITE Oil
Italian Mandarin · Jasmine Sambac Absolute · White Musk
Rs 600
25g · Rs 24/g - Floral
- Floral
- Floral
- Floral
- FloralVictoria's Secret
FOREVER Oil
Pink Pepper (Schinus Molle) · Gardenia · Golden Amber
Rs 550
25g · Rs 22/g
You’ve seen 168 of 225
Show more scentsRecently viewed
Good to know
Are these the original designer perfumes?
No. These are our own concentrated fragrance oils, made in the style of well-known perfumes. Brand names only describe the scent style; we are not linked to those brands. Read our “inspired by” notice.
Do fragrance oils work in hot weather?
Yes. Oils have no alcohol, so they sit close to the skin and don’t feel loud in the heat. Apply to moisturised skin for the best wear.
Which size should I buy?
Our oils come in 25g, 50g, 100g and 1kg. The smallest size is the easiest way to try a scent; the larger sizes cost less per gram, and the kilo size is for perfume makers and resellers. Each card shows the price per gram so you can compare.
Can I pay cash on delivery?
Yes. Cash on delivery is available across Pakistan. Choose it at checkout.
How much is delivery?
Delivery is a flat Rs 300 per order.
I can’t decide. Can I try a few first?
Yes. Build your own sample set for Rs 1,500 and try several scents before choosing a full bottle: build a sample set.
























